grått nytt hår! (som elin skrev i sin statusrad på facebook) nytt år! nytt decennium! någon sa igår att 00-talet är det första decenniet vi kan minnas början och slutet på… svindlande tanke.
älskar allt just nu! skulle älska allt mer om nisse kunde vakna så att man kan köpa sig en pizza (vore ju oskönt att gå ner och köpa en själv och äta den i sin ensamhet). en inter utan skinka ska jag ha. färska tomater på pizzan ska bli 2010 års pizzatema! förra året var det kronärtskocka, känns ju onekligen lite passé nu. året innan dess var det köttfärs och fetaost. herregud (vad tänkte man med? munnen? nej verkligen inte.)
jag hade ett helt fantastiskt infirande av det nya året igår. faktiskt helt underbart. vill tacka alla, speciellt värdinnorna. bilder kommer (tror jag). jag mår bra trots baksmälla, jag mår skitbra! det är svårt att inte ha tilltro när det ser ut såhär utanför mitt fönster:

magiskt.
någonting säger mig att 2010 kommer bli ett skitbra år. jag hoppas på mer kärlek, kärlek i mängder vill jag ha! kärlek ska alla ha! kärlek till din syster och bror, till din vän som skriksjunger ”total eclipse of the heart” med dig tills ingen av er kan prata längre, kärlek till den ledsna killen som står bakom kassan, kärlek till busschauffören som låter dig åka med fast du inte hittar ditt busskort och kärlek till grabben som har kritstrecksrandig tredelad yllekostym fast det är skitvarmt (det var värt det). kärlek till brevbären trots att han/hon skiter i ”ingen reklam tack”-skylten, kärlek till din chef som ändå försöker så gott hon kan, kärlek till alla stackars barn som måste sitta på nåt glassigt café med deras hipsterpäron dagarna i ända, istället för att härja ute i skogen bland de multnande löven, kärlek till alla själar som lämnade jorden i år, kärlek till eddie izzard (herregud! världens bästa man!), kärlek till kvinnan som satte dig till världen och kärlek till mannen som stod bredvid och grät när du kom, kärlek till alla superrika megakändisar som omges av massvis med folk men ändå känner sig ensammast i världen, kärlek till tjejen som gör anagram på ditt namn och kärlek till dig. mest av allt önskar jag kärlek till dig.
puh! gud vet att jag behöver er, gud vet att jag behöver er alla!
Like

Follow me on Twitter!









Jag blev helt varm i hjärtat av att läsa om all kärlek, hehe. Sådär ska jag nog också försöka tänka. Kärlek till dig med! :yes:
Elli’s last blog: Gott nytt år!
otroligt fint inlägg, blev också helt varm i hjärtat
<3 total ecipse of the heart! tack för i förrgår!
Hur är det här egentligen?
När ska man säga ifrån?
När har det blivit för mycket?
@Elli
ja, det var min avsikt! jag känner ibland att det blir för mycket fokus på allt oviktigt trams och hur jobbiga alla människor är, så jag ville bara påminna mig själv och andra om att allt blir lite lättare om man går omkring och är lite småkär i allt. haha.
@amanda
härligt, underbart! hjärtat ska vara varmt!
@emelie
TACK SJÄLV. mådde som en jävla prins på festen!
@engla
hmm… hur menar du nu?
ohohohoh! ja! ja! ja!
jag känner samma optimism, heja livet år 2010!
moa’s last blog: GOTT NYTT ÅRTIONDE *HEHE*
kärlek till dig och din fina blogg!